baner
Reinhold Messner, o Jerzym Kukuczce „Nie jesteś drugi. Jesteś wielki”. 
large small default
Spotkania z ciekawymi ludźmi
Wtorek, 09. Kwiecień 2013 10:22

Spotkania z ciekawymi ludźmi

 

Uczniowie naszego gimnazjum zdobywają wiedzę nie tylko podczas typowych lekcji. Uczestniczą bowiem w wielu ciekawych spotkaniach z ludźmi, którzy odnieśli sukces w różnych dziedzinach życia. Spotkania te są okazją do niepowtarzalnych przeżyć, gimnazjaliści poznają swych idoli, a Ci, którzy do tej pory nie sięgnęli po ich książki, z pewnością wreszcie to uczynią.

Te wydarzenia mają miejsce w szkole, jak i poza jej murami.

        11 października 2011 roku uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z Andrzejem Sapkowskim w Poleskim Ośrodku Sztuki. Ponieważ wśród nich znalazła się duża grupa wielbicieli literatury fantasy, zadawali oni autorowi wiele pytań,  na które on  udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Gimnazjaliści dowiedzieli się, jak wygląda praca nad książką, co autor sądzi o filmie „Wiedźmin”,  powstałym na motywach jego książki, autor opowiadał też o swoim życiu i początkach działalności literackiej. Uczniowie opuścili Poleski Ośrodek Sztuki usatysfakcjonowani i bogatsi w wiedzę o swoim ulubionym pisarzu.

 

          12 stycznia 2012 roku,  w Poleskim Ośrodku Sztuki uczniowie naszego gimnazjum mieli możliwość poznania Anny Onichimowskiej, autorki wielu bestsellerowych powieści dla młodzieży. „Pisarka lubująca się w trudnych tematach” opowiadała o sobie, o swojej karierze i pisarskich początkach  oraz o tym,  w jaki sposób zbiera materiały do swych książek. Uczniowie mieli okazję posłuchać czytanych przez nią fragmentów książek.

  

        24 września 2012  nasi uczniowie wzięli udział w spotkaniu z sędzią, panią Anną Marią Wesołowską. Pani sędzia poruszyła wiele tematów, np. kwestie agresji, uzależnień, cyberprzemocy, odpowiedzialności za własne zachowania oraz konsekwencji nieprzestrzegania norm prawnych. Była to bardzo interesująca „lekcja”, podczas której zebrani dowiedzieli się, że konieczne jest zwiększenie świadomości prawnej wśród młodzieży, by wiele spraw rozwiązywać inaczej, bez wchodzenia w konflikt  z prawem.

 

W roku szkolnym 2012/2013 nasza szkoła nawiązała współpracę z wydawnictwem Akapit Press. Zaowocowała ona wieloma ciekawymi spotkaniami autorskimi, które miały miejsce w auli naszego gimnazjum.

 

 

        26 listopada odwiedziła nas  Agnieszka Tyszka, autorka popularnych książek dla młodzieży. Podczas spotkania miała miejsce promocja jej najnowszej książki „Kredens pod Grunwaldem”.  Jak zwykle uczniowie przygotowali  mnóstwo pytań, na które autorka odpowiadała chętnie i wyczerpująco. Spotkanie to przerodziło się w rozmowę z uczniami, bo pani Tyszka również zadawała pytania swoim czytelnikom. Niespodzianką okazał się konkurs zaproponowany przez pisarkę. Po wysłuchaniu małego fragmentu książki, uczniowie mieli za zadanie, wymyślenie zakończenia danej historii. Sama Agnieszka Tyszka była pod wrażeniem ich kreatywności.

 

 

        5 grudnia,  naszym gościem była Zuzanna Orlińską, która jest nie tylko autorką książek dla dzieci i młodzieży, ale także ich ilustratorką. Pisarka opowiadała o swojej najnowszej powieści „Pisklak”. Porusza ona w niej aktualne problemy,  jakim musimy stawić czoło w naszym życiu. W „Pisklaku” jest to porzucenie dzieci przez rodziców, wyjeżdżających w celach zarobkowych za granicę. Jak zwykle uczniowie przygotowali się do spotkania bardzo rzetelnie.

 

 

         28 lutego, nasze gimnazjum odwiedziła  Ida Pierelotkin (pseud.), autorka wielu książek o tematyce młodzieżowej. Tworzy ona książki głównie dla dziewcząt, dlatego też w spotkaniu z pisarką uczestniczyły uczennice klas drugich. Pani Pierelotkin mówiła o swoich powieściach, zdradzała zarys ich fabuły i okoliczności powstania. Opowiadała także, co inspiruje ją do tworzenia kolejnych historii. Uczniowie dowiedzieli się, jak czasem trudnym i żmudnym jest proces powstawania książki. Spotkanie to stało się też pretekstem do burzliwej dyskusji na temat kontaktów uczuciowych młodzieży.

Uczniowie naszego gimnazjum spotykają się nie tylko z pisarzami.

  

        26 marca w auli naszej szkoły gościł pan Krzysztof Jakubiec, harcmistrz

pedagog,  gawędziarz, popularyzator wiedzy o historii harcerstwa, Szarych Szeregach i ich bohaterach, instruktor ZHP, który znał osobiście matkę oraz siostrę „Rudego”, bohatera książki Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”. W spotkaniu uczestniczyła młodzież gimnazjalna klas trzecich. Pan Jakubiec opowiadał, w jaki sposób polubił historię i jaki miał do niej negatywny stosunek, kiedy był małym, nieświadomym otaczającej go rzeczywistości chłopcem. Przeżycia związane z II wojną światową uświadomiły mu, jak duże znaczenie ma historia. Uczniowie poznali wiele interesujących zdarzeń i ciekawostek o powstaniu warszawskim, które pochłonęły większość czasu spotkania. Wątki dotyczyły w dużej mierze bohatera wojennego Jana Bytnara, znanego  pod pseudonimem „Rudy”, jego życia oraz działalności patriotycznej. Wiele też miejsca w opowieściach pana Jakubca zajęło dwoje najlepszych przyjaciół Janka, „Alek” i „Zośka” oraz  inni znajomi z czasu walki o wolność. Gość poświęcił też dużo czasu osobie niezwykle ważnej, zwanej przez wielu ”matką wszystkich polskich harcerzy”, czyli mamie „Rudego”, którą znał osobiście.

 

  

Spotkanie z profesorem…

12 czerwca nasze gimnazjum gościło pana Tomasza Cieślaka, profesora z Katedry Literatury Polskiej XX i XXI wieku Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Zważywszy na to, że rok 2013 został ogłoszony Rokiem Juliana Tuwima, profesor zaproponował gimnazjalistom prezentację o życiu i twórczości  tej właśnie postaci.
O tym, że spotkanie to było bardzo ciekawe i pouczające, świadczy komentarz jednej z uczennic na łamach szkolnej gazetki internetowej : „W  ciągu tych dwóch godzin zdawało się, że Tuwim powoli schodzi z pomnika, stając się osobą dobrze nam znaną”. Zainteresowanych odsyłamy do SuperMychy nr 6/2013.

 

 
Spotkanie z harcmistrzem…

31 marca 2014 r. po raz drugi  gościliśmy w naszej szkole pana Krzysztofa Jakubca.  Jego opowieści o czasach wojny, o życiu młodych ludzi z  Szarych Szeregów są tak barwne i ciekawe, że każdy powinien je poznać. Po spotkaniu pan Krzysztof Jakubiec udzielił wywiadu uczniom, który został wyemitowany w TV Sat Ret. Ciekawych jego treści odsyłamy do kwietniowego numeru SuperMychy.

 

  

 Spotkanie z pisarką…

9 maja 2014 r. uczniowie klas drugich uczestniczyli w bardzo ciekawym spotkaniu z Martą Fox, współczesną polską powieściopisarką, poetką i eseistką. Tym razem nie odbyło się ono w szkole, ale w jednym z zacisznych lokali księgarni PWN. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań na temat jej książek, inspiracji, kontaktów z czytelnikami. Autorka chętnie na nie odpowiadała.  Dokładną relację ze spotkania można przeczytać w majowym wydaniu SuperMychy.