Nasze gimnazjum przystąpiło do projektu ROWEROMANIA - pilotażowego programu edukacyjnego na rzecz promocji komunikacji rowerowej oraz kształtowania proekologicznych zachowań komunikacyjnych wśród dzieci i młodzieży na terenie Miasta Łodzi".

Realizatorem projektu jest Wydział Edukacji w Departamencie Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi. Miasto pozyskało dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Wartość przyznanej dotacji to 226 000 PLN. Udział własny wynosi 26.060 PLN.
Głównym celem projektu jest zwiększenie aktywności mieszkańców województwa łódzkiego poprzez promowanie alternatywnych form komunikacji miejskiej wśród uczniów 12 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na terenie Łodzi.

W ramach projektu zaplanowane zostały 3 główne działania:

Montaż boksów i stojaków na rowery.

Zaplanowane zostało działanie, w którym zamontowane zostaną miejsca dla rowerów - stojaki/zadaszone parkingi oraz boksy rowerowe. Alternatywne rozwiązania zostały zaproponowane szkołom, które oceniły możliwości terenowe i zadeklarowały realizację działania zgodnie ze swoimi potrzebami. Łącznie utworzone zostaną miejsca w 11 punktach w Łodzi (przy budynkach szkolnych) dla 18 rowerów każdy.

Realizacja warsztatów z zakresu edukacji ekologicznej „Na dwa koła".

Warsztaty będą łączyły w sobie promowanie alternatywnych form komunikacji miejskiej oraz praktyczne umiejętności z zakresu transportu rowerowego. Zajęcia obejmować będą warsztaty z zakresu bezpieczeństwa na drodze, udzielania I pomocy, obsługi i konserwacji roweru itp. Zaplanowano również warsztaty terenowe - dla każdej grupy dwie pięciogodzinne wycieczki rowerowe. Łącznie weźmie w nich udział 48 grup.

W tej zakładce na bieżąco  będą umieszczane informacje o realizowanych działaniach w ramach projektu, w tym prezentacje, zdjęcia, opinie uczestników

www.zainwestujwekologie.pl

Roweromania w pigułce

Roweromania 2015… Nasze gimnazjum  w miesiącach wrzesień-październik brało udział w realizacji programu UMŁ „Roweromania”. Jest to pilotażowy program edukacyjny na rzecz promocji komunikacji rowerowej oraz kształtowania proekologicznych zachowań komunikacyjnych wśród dzieci i młodzieży na terenie Miasta Łodzi. W ramach projektu nauczyciele wychowania fizycznego naszej szkoły: Ewa Czernek, Justyna Szulc-Mateja, Lidia Durys, Jakub Góral przeprowadzili warsztaty dla uczniów w dwóch grupach o tematyce związanej z:

• Bezpieczeństwem  rowerzysty na drodze
  •  Obsługą i konserwacją roweru
  • Pierwszą pomocą przedmedyczną
  • Topografią i środowiskiem przyjaznym rowerzystom
  • Komunikacją rowerową w zrównoważonym rozwoju

Po zakończonych zajęciach teoretycznych uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli  w sobotnio-niedzielnych wycieczkach rowerowych po Łodzi i jej okolicach, poznając nowe i stare trasy rowerowe. Zwiedziliśmy:

·         Parki Łodzi: Poniatowskiego, Sienkiewicza, Zdrowie

·         obiekty sportowe: Atlas Arena, Fala

·         ulica  Piotrkowska (stara i nowa architektur)

·         Port Lotniczy Łódź im. Władyslawa Reymonta

·          Park Linowy w Arturówku

·          Stadninę koni w Ksawerowie.

W czasie postojów organizowane było ognisko oraz gry i zabawy terenowe.

Uczniowie klasy I A w ramach „Projektu edukacyjnego” wyznaczali trasy wycieczek, sporządzali dokumentację i opracowali sprawozdania w formie plakatów i prezentacji.

Po przeprowadzonych zajęciach teoretycznych i praktycznych uczniowie podnieśli swoje umiejętności w jeździe na rowerze, poruszaniu się w ruchu drogowym, poszerzyli wiadomości z zakresu tematów warsztatowych. Nauczyli się w jakich formach można spędzić aktywnie wolny czas, poznali Łódź i jej okolice. Udokumentowaniem naszej rowerowej przygody jest wiata rowerowa, która stanęła na terenie naszego Gimnazjum.

W grudniu powstała przed naszym gimnazjum wiata na rowery.