baner
Reinhold Messner, o Jerzym Kukuczce „Nie jesteś drugi. Jesteś wielki”. 
large small default
Email

Uczniowie sekcji języka francuskiego naszego gimnazjum z powodzeniem biorą udział w wielu konkursach  tematycznych, wojewódzkim konkursie przedmiotowym z języka francuskiego, a także w wielu imprezach organizowanych przez Ambasadę Francji w Polsce i przez różne instytucje oświatowe. Najlepsi uczestniczą w wymianach międzyszkolnych ze szkołami we Francji. W wyniku działań sekcji języka francuskiego, szkoła bierze udział w projekcie edukacyjno - kulturalnym „Łódzkie bardziej francuskie”, który powstał z inicjatywy Ambasady Francji. Kilka razy w semestrze odbywają się lekcje z native speaker em. Współpracujemy z sekcjami języka francuskiego wielu łódzkich szkół ponadgimnazjalnych.
Aby przybliżyć Państwu nasze działania, w tabeli  wypisano numery i linki do  szkolnej gazetki online SuperMychy. Zapraszamy do przeglądania artykułów, które są relacją wydarzeń, w których wzięli udział nasi uczniowie sekcji języka francuskiego.

 2015/2016

 

Gimnazjalisci w Lyonie…Nasi uczniowie biorący udział w wymianie młodzieżowej ze szkołą Cité Scolaire Internationale zawsze wracają z Lyonu pełni wrażeń. Z nostalgią wspominają swoich rówieśników, rodziny, które ich gościły. Na długo pamiętają szkołę, a także lekcje, na które uczęszczali razem z korespondentami. Zdjęcia z wycieczek po Lyonie, najstarszym mięście Francji pewnie jeszcze nie raz będą oglądane przez naszych uczniów. Wspomnienia jednego z uczestników wymiany znajdziesz w listopadowej gazetce online SuperMycha

 

Europejski Dzień Języków Obcych - Inżynieria Słów 2015…

W tym roku, łódzkie licea dwujęzyczne (IV, VIII, XIII, XXXII LO) we współpracy z Centrum Kształcenia Międzynarodowego IFE PŁ zorganizowały w naszym mieście ważny event kulturalny. Patronem imprezy była Prezydent Miasta Łodzi - Hanna Zdanowska, a patronem medialnym, czasopismo „Języki Obce w Szkole”. Adresatami tego znaczącego wydarzenia byli uczniowie łódzkich gimnazjów. W tym roku organizatorzy powiązali języki obce z nauką przedmiotów ścisłych.
Nasze gimnazjum reprezentowali uczniowie klas trzecich sekcji języka francuskiego. Po wysłuchaniu wykładu „Zabawa matematyką”, gimnazjaliści przeszli do sal, gdzie uczestniczyli w warsztatach z przedmiotów ścisłych w językach obcych (CLIL) oraz warsztatach poznawania konstrukcji technicznych. Uczestnicy - inżynierzy słów wynotowywali słowa techniczne, które poznali podczas ćwiczeń. Ze słów tych tworzyli słowne kompozycje, które finalnie zaprezentowali na dziedzińcu Centrum Kształcenia Międzynarodowego IFE PŁ.
Zajęcia były prowadzone przez naukowców PŁ, studentów (między innymi z programu Erasmus) oraz nauczycieli i uczniów liceów dwujęzycznych.
Nasi gimnazjaliści mieli okazję poczuć się jak studenci PŁ, zasiadając w ławach sali wykładowej, a później uczestnicząc w ćwiczeniach prowadzonych w języku francuskim.
Miejmy nadzieję, że zaszczepiona w nich ciekawość nauką języka francuskiego w połączeniu z przedmiotami ścisłymi zaowocuje w przyszłości.

 

 
 
   
   

 

 

 

 

 

Lyon i Łódź- miasta mody i filmu

UCZNIOWIE Z FRANCJI W ŁODZI
Od października 2011 roku nasze gimnazjum współpracuje z Sekcją Polską Cité Scolaire Intérnationale w Lyonie. Spotkania młodzieży odbywają się, co roku. Zawsze są związane z realizacją projektu edukacyjnego. W lutym br. spotkanie odbyło się pod hasłem: „Lyon i Łódź- miasta mody i filmu”.
Dla uczniów CSI, uczestników tegorocznej wymiany młodzieżowej, Rada Rodziców naszego gimnazjum ogłosiła konkurs „Moje wspomnienia z Łodzi”. Decyzją Jury konkursowego zwyciężyła prezentacja Tomka Kawiarskiego, ucznia klasy II, zatytułowana „Łódź z daleka i z bliska”. Ponadto Jury wyróżniło pracę „ONLY ŁÓDŹok”
W imieniu Rady Rodziców nagrody młodym twórcom będziemy mogli wręczyć osobiście, ponieważ od 2 do 13 października, w ramach rewizyty dziesięciu naszych gimnazjalistów sekcji języka francuskiego wyjedzie do Lyonu.
Zapraszamy do obejrzenia prac:

 „Łódź z daleka i z bliska”

"ONLYŁÓDŹok"

 

 

2014/2015

 Makiety najpiękniejszych zabytków i magicznych miejsc w krajach frankofońskich

18  czerwca 2015 r. w ośrodku Alliance Française w Łodzi przy ulicy Drewnowskiej 58 A odbył się wernisaż będący podsumowaniem II edycji  Konkursu Turystycznego: „Makiety najpiękniejszych zabytków i magicznych miejsc w krajach frankofońskich”.  Na wystawie można było podziwiać prace przygotowane przez naszych uczniów - Jakuba Białkowskiego z klasy III a  oraz Martę  Zdunek reprezentantkę klasy II a.  Jakub za swoją makietę: „ Château d’If zdobył  drugie miejsce i wspaniałą nagrodę, jaką była wycieczka do Francji. Marta natomiast zdobyła wyróżnienie za miniaturę Łuku Triumfalnego. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia wystawy i zapoznania się z przepięknymi zabytkami Francji.

  

 Regiony Francji

W dniu 12 marca 2015 r. na terenie naszego gimnazjum miała   miejsce niezwykła uroczystość - wręczenie nagród i wyróżnień uczniom szkół podstawowych biorących udział w V Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy oraz Plastycznym: Regiony Francji.  Uroczystości rozpoczęła się od krótkich warsztatów, podczas których uczestnicy opowiadali o swoich skojarzeniach z Francją, a także nauczyli się, jak wymawiać po francusku wyrazy takie jak: żaba, ślimak czy zamek.

W imprezie  wziął udział pan Denis Gerard -  przedstawiciel Ambasady Francji w Polsce, ekspert do spraw edukacji oraz lektor języka francuskiego, a także nauczyciele, opiekunowie oraz uczniowie biorący udział w konkursie.
Warto podkreślić, że wszyscy uczestnicy mimo młodego wieku wykazali się ogromną wiedzą,  kreatywnością i fantazją twórczą. W konkursie wiedzy wzięło udział 15 uczniów, do konkursu plastycznego natomiast przesłano 20 prac plastycznych z województwa łódzkiego.
Tradycyjnie, niezwykłą pomoc w organizacji konkursu wykazały instytucje współpracujące z naszą szkołą - Ambasada Francji w Polsce w ramach projektu łódzkie Bardziej Francuskie, Łódzkie  Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, Francuska Organizacja Turystyczna – France Guide oraz Rada Rodziców przy Publicznym Gimnazjum nr 22 w Łodzi. Wszystkie  te  instytucje brały udział w ufundowaniu wspaniałych nagród dla laureatów. Cieszy nas, że kultura Francji jest popularna w tylu innych szkołach. Mamy nadzieję, że konkursy zachęcą uczniów, którzy do tej pory nie uczyli się francuskiego do zapoznania się z tym pięknym językiem.

Galeria zdjęć z uroczystości


 
   

 

 

Wyniki V Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy: Regiony Francji:

I miejsce:             Aleksandra Falczewska  Szkoła Podstawowa ABiS w Łodzi

II miejsce:           Piotr Kania Szkoła Podstawowa nr 65 w Łodzi

                 Maksymilian Gozdur – Szkoła Podstawowa ABiS w Łodzi

III miejsce:          Szymon Boratyński -  Szkoła Podstawowa nr 65 w Łodzi

Wyniki V Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego: Regiony Francji:

I miejsce:            Michał Radczyc    Szkoła Podstawowa ABiS w Łodzi

II miejsce:           Daria Sikorska      Szkoła Podstawowa nr 5 w Łodzi

III miejsce:         Barbara Podgórska  Szkoła Podstawowa ABiS w Łodzi

Wszystkim laureatom gratulujemy

 

Gastronomia francuska

13 marca odbył się drugi etap X  Międzyszkolnego Konkursu dla szkół gimnazjalnych „Gastronomia francuska”, zorganizowany przez Zespół Szkół Gastronomicznych w Łodzi. W części teoretycznej konkursu wzięło udział sześćdziesięciu gimnazjalistów. W drugim etapie znalazła się ścisła czołówka miłośników kuchni francuskiej, a w niej aż troje uczniów naszego gimnazjum. Finalowe zdanie polegało na przygotowaniu „tartinek”.

Jury, biorąc pod uwagę wyniki testu teoretycznego, wkład pracy włożony w przygotowanie tartinek oraz sposób prezentacji, postanowiło przyznać I miejsce naszej gimnazjalistce, Małgosi Szymaniak, uczennicy klasy 3d.

W lutowo - marcowym wydaniu SuperMychy znajdują się fotografie i relacja z przebiegu tego wydarzenia.
 

Wymiana młodzieżowa

W dniach 21–28 lutego odbyła się młodzieżowa wymiana między naszym gimnazjum i XIII Liceum Ogólnokształcącym a szkołą Cité Solitaire Internationale w Lyonie.
Podczas tych sześciu dni nasi goście spędzili czas bardzo aktywnie, uczestnicząc wraz z nami w wielu wycieczkach. W Kłodawie zobaczyli jedną z ostatnich działających w Polsce kopalnię soli, w Uniejowie zwiedzili dom Marii Konopnickiej oraz korzystali z uroków tamtejszych źródeł termalnych, natomiast w Warszawie głównym celem  było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Stadionu Narodowego. Wizyta naszych rówieśników z Lyonu była dla nas olbrzymim przeżyciem, to wspaniała okazja do doskonalenia umiejętności językowych, pochwalenia się historią i pięknem naszego regionu, jak również do poznania kultury francuskiej.
Obfitowała ona jeszcze w wiele innych wydarzeń, o których szerzej wspominają uczniowie  w lutowo – marcowym numerze SuperMychy.

 

W dniach 21-27 luty będziemy gościć grupę uczniów z Francji. Wymiana międzyszkolna odbywa się w ramach współpracy zawartej między naszym Gimnazjum a szkołami partnerskimi: XIII LO w Łodzi i szkołą Cité Scolaire Internationale w Lyonie. W projekcie uczestniczymy od trzech lat. Współpraca naszej szkoły z XIII LO ma o wiele dłuższą tradycję.

  W tym roku szkolnym przewodnim hasłem wymiany jest temat: "Łódź -Lyon miasta partnerskie i filmowe". Program wymiany przewiduje pogłębianie wiedzy uczniów na temat historycznych przyczyn zawarcia umowy bilateralnej między naszymi miastami oraz filmowej przeszłości i teraźniejszości Łodzi i Lyonu.
Nasi gimnazjaliści, biorą udział w wymianie młodzieżowej:

1.Nicolas Nowicki - klasa 1c
2.Aleksandra Tosiak - klasa 1g
3.Maja Wawryn - klasa 1g
4.Aleksandra Grabarczyk - klasa 2d
5.Natalia Chudaszek - klasa 2d
6.Katarzyna Spadło - klasa 2e
7.Filip Stankiewicz - klasa 2e
8.Maja Śmietańska -klasa 3d


 

Regiony Francji:


19 lutego 2015 r. na terenie naszego gimnazjum odbyła się V edycja konkursu: „Regiony Francji”. Konkurs odbywa się pod patronatem Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego oraz Ambasady Francji w ramach projektu: „Łódzkie Bardziej Francuskie”. W konkursie brali  udział uczniowie ze szkół podstawowych w Łodzi. Ich zadanie polegało na rozwiązaniu testu na temat geografii, historii i kultury Francji. Wiedza niektórych uczestników była naprawdę imponująca. Wkrótce wyniki konkursu

 

 

 

2013/2014

Drzwi otwarte:


26 lutego br w godzinach popołudniowych nasza szkoła była otwarta dla uczniów szkół podstawowych i ich rodzin. Na spotkanie z rodzicami i kandydatami do naszego gimnazjum przyjechał pan Denis Gérard, ekspert  pedagogiczny przy Ambasadzie Francji, koordynator projektu „Łódzkie bardziej francuskie”, w którym uczestniczy nasze gimnazjum. Pan Denis Gérard chętnie odpowiadał na pytania rodziców. Zachęcał przybyłych uczniów do nauki języka francuskiego. Poprzez gry i zabawy językowe przekonywał, że francuski nie jest trudny.

  i
  


Walonia i Bruksela:

Walonia i Bruksela…Uczniowie z klasy IIe, IIIa, IIId uczestniczyli  5 marca 2014 r. w prelekcji  nt. Walonii i Brukseli, którą poprowadziła pani Iwona Malasińska - Krawiec, romanistka z XIII LO w Łodzi.  

 

 Lekcje języka francuskiego...:


Lekcje języka francuskiego…20 i 27 lutego 2014r. w ramach projektu „Łódzkie bardziej francuskie”, w którym uczestniczy nasza szkoła, odbyły się dwie lekcje w klasie 2d, które poprowadziła w-ce dyrektor XIII LO w Łodzi i koordynatorka sekcji dwujęzycznej, pani Aleksandra Ratuszniak.
 Celem projektu edukacyjno-kulturalnego „Łódzkie bardziej francuskie”, powstałego z inicjatywy Ambasady Francji, jest promocja języka francuskiego i kultury państw frankofońskich w naszym regionie, a tym samym wzmocnienie pozycji tego języka w szkołach.
Projekt koordynowany jest przez eksperta pedagogicznego przy Ambasadzie Francji Denisa Gérarda, we współpracy ze Stowarzyszeniem Europa Języków i Kultur (prezes: Renata Klimek-Kowalska).

  
  

 

  Konkurs wiedzy i konkurs plastyczny "Przyroda i cywilizacja południowych części Francji...:


13 marca 2014 r., w naszym gimnazjum  odbył się finał trzeciej edycji międzyszkolnego konkursu wiedzy i konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych.  W tym roku tematem konkursów była „Przyroda i cywilizacja południowych części Francji”.  Na spotkanie z uczniami przybył pan Denis Gérard, ekspert  pedagogiczny przy Ambasadzie Francji, koordynator  projektu „Łódzkie bardziej francuskie”, w którym uczestniczy nasze gimnazjum.

Wyniki konkursów wiedzy i plastycznego:

"Przyroda i cywilizacja południowych części Francji",

Konkurs plastyczny: 
 Konkurs wiedzy:

Nagrody:

I miejsce Agata Granosik i Julia  Jarzębowska SP 34 w Łodzi

II miejsce  Michał Mamełka, Marta Bojanowska SP nr 65 w Łodzi

III miejsce Lena Waliszewska, SP nr 5 w Łodzi

 Wyróżnienia:

 I wyróżnienie: Antonina Szypulska, ŁSO w Łodzi

II wyróżnienie: Klaudia Modrzejewska, SP nr 55 w Łodzi

1. Mikołaj Zakrzewski - ŁSO ( 29 punktów)

2. Joanna Hajn- SP nr 5 ( 27 punktów)

3.Marta Bracka -  SP nr 5  ( 23 punkty)

3. Julia Kaźmierczak - SP nr 55 ( 23 punkty)

 


 
  
  
  

Wojewódzki konkurs  wiedzy o krajach frankofońskich Walonia i Bruksela:


Nasza uczennica, Marta Ławicka z klasy 3c zdobyła 3. miejsce w Konkursie Wiedzy o Krajach Frankofońskich. W tym roku dotyczył on Walonii i Regionu Stołecznego Brukseli. Konkurs miał formę testu sprawdzającego znajomość godła, flagi , geografii, historii, kultury i sportu danego obszaru. Zorganizowany został w ramach obchodów Dni Frankofonii we współpracy z Liceum Ogólnokształcącym nr 13 w Łodzi. Rozdanie nagród odbyło się 19 marca 2014 roku.

Jest to niesamowity sukces, zwłaszcza, że do konkursu przystąpiło aż 128 uczniów z 9 szkół!!!!!! Marta po raz drugi staje na podium. W 2012 roku zajęła pierwsze miejsce, wówczas wykazała się nieprzeciętną wiedzą o francuskojęzycznych krajach Afryki Zachodniej. 

 IX Międzyszkolny konkurs "Gastronomia Francji:


W dniu 20 marca 2014 r. dwie uczennice naszego gimnazjum  z klasy II a – Julia Kujawa oraz Katarzyna Peek brały udział w finale  IX Międzyszkolnego Konkursu „Gastronomia Francji” zorganizowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Łodzi. Uczennice, wykazując się ogromną wiedzą i talentem kulinarnym, przygotowały w domu przepyszne tarty Tatin („odwrócone tarty”), a następnie zaprezentowały je profesjonalnemu jury w składzie którego znalazły się: mgr inż. Małgorzata Gosławska- dyrektor ZSP nr 4, V-ce dyr. mgr Agnieszka Lipska-Dangréaux, V-ce dyr. mgr inż. Zenobia Zielińska oraz mgr inż. Krystyna Brzezińska – specjalistki  od spraw technologii żywienia.

Jury, biorąc pod uwagę wyniki testu teoretycznego, wkład pracy włożony w przygotowanie deseru oraz sposób prezentacji, postanowiło przyznać II miejsce Julii Kujawie doceniając jej nieprzeciętny talent kulinarny. Kasia, kwalifikując się do ścisłego finału, może być także z siebie niezwykle dumna. Dziewczyny pokonały 80 uczestników z województwa łódzkiego.

Gratulujemy uczennicom  sukcesu !!!

   
  

 

Historia piosenki  francuskiej...

W czwartek (22.05.2014) uczniowie klasy I c oraz I e  naszego gimnazjum mieli po raz kolejny okazję sprawdzić swoją znajomość języka francuskiego oraz zagadnień z zakresu kultury Francji. Tym razem, w ramach projektów: „ Łódzkie bardziej francuskie” oraz „ Erasmus dla szkół”, uczestniczyli w lekcji prowadzonej przez Valentin’aMontmirail – studenta informatyki z Tours odbywającego staż na Politechnice Łódzkiej. Valentin w oryginalny sposób zaprezentował historię piosenki francuskiej. Niektóre utwory przy akompaniamencie gitary wykonywał sam, czym bardzo pozytywnie zaskoczył uczniów. Wykazał się także niemałą wiedzą na temat polskich wykonawców i zespołów muzycznych.

Najbardziej aktywne osoby otrzymały drobne upominki. Mamy nadzieję, że lekcje tego typu będą się odbywać cyklicznie w naszej szkole.

   
   
 

 

Lekcja z lektorem języka francuskiego...

29 maja był dniem kolejnej w tym roku szkolnym wizyty lektora języka francuskiego w naszym gimnazjum. Pan Denis Gerard w ciekawy sposób uczył nas francuskiego. Poprzez gry i zabawy utrwalał z nami słownictwo i zasady gramatyczne. Lekcja o zwierzakach zachwyciła nas szczególnie!

Pan Gerard zachęcał nas - uczniów klas 1c, 2e, 3a do dalszej nauki języka francuskiego.